Çomü 1. Yazılım Mühendisliği Yaz Okulu Ve Çalıştayı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Sosyal Tesisleri’nde bu yıl 1. düzenlenen Yazılım Mühendisliği Yaz Okulu Ve Çalıştayı [0] 26 temmuzda başlayıp bugün bitti. Yazılım mühendisliği alanında çalışan akademisyenler ile doktora ve master öğrencilerine yönelik yapılan bu etkinlikte biz birkaç lisans öğrencisi de arada kaynayıp hocaların derslerini dinleme fırsatı bulduk.

Katılan hocalar, neler konuşuldu, neler anlatıldı, katılanlar neler kazandı/kaybetti’yi yazmama gerek yok zaten birçok yerde yazılacak. Anlatılanlar da birçok kitapta bulunabilir. Ama her yerde yazılacağını düşünmediğim bir sözü yazacağım.

Etkinliğe University of Alabama’dan katılıp ders veren Prof. Dr. Murat TANIK [1], ODTÜ’den katılan Prof. Dr. Ali H. DOĞRU [2] hocanın anlattığı “Bileşen Tabanlı Sistemlerin Yazılım Mimarilerine Etkileri” sunumu sırasında kalkıp hocalara Türkiye’deki üniversitelerde, lisans eğitimi boyunca kaç farklı Yazılım Mühendisliği dersi verildiğini sordu. Bazı üniversitelerde 1, bazılarında da -1 tanesi seçmeli ve uygulama dersi olmak üzere toplam- 2 ders verildiği yanıtını aldığında şöyle dedi:

Türkiye’de Software Engineering dersleri en az 4’e çıkarılırsa çocuklar mezun olduklarında konu hakkında belki! bir fikir sahibi olur.

Dikkate alınası :)

Şu aşağıdaki de konudan tamamen alakasız, sunumlar sırasında benim çektiğim bir fotoğraf. Maksat ortalıkta renk olsun.

[0] -> http://ce.comu.edu.tr/YMYazOkulu/
[1] -> https://www.soph.uab.edu/ssg/people/tanik
[2] -> http://www.ceng.metu.edu.tr/~dogru/Çomü 1. Yazılım Mühendisliği Yaz Okulu Ve Çalıştayı” yazısına 2 yorum yapılmış.

  1. Çok iyi bir etkinlik olmuş, keşke ben de orada olabilseydim. Ayrıca manzarası süpermiş. Seneye bir engel çıkmazsa oradayım.
    Bu arada siteni de takibe aldım ;)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.