Taş Makas Kağıt [C#]

Çoğumuzun lise yıllarında oynadığı bir oyun : Taş Makas Kağıt. Eller başlangıçta yumruk yapılır, sonra oyuna katılanlar ellerini aynı anda taş, makas ya da kağıt şekline sokarlar. Sonra da oyunun başında verilen kurallar neticesinde çeşitli cezalar verirler birbirlerine.

Mesela biz lisede oynarken üstün olan kaybedenin bileğine vururdu, oyun sonunda herkesin bilekleri kızarık, ertesi gün de mor mor gezerdik :)

Kurallar basit;
– Taş makası kırar,
– Makas kağıdı keser,
– Kağıt taşı sarar.

Ben de bu oyunun bilgisayardaki versiyonunu C# kullanarak yapmaya çalıştım. Bir iki saatlik uğraşımın sonunda aşağıdakine benzer bir şey ortaya çıktı.

tas-makas-kagit

Gerçek hayattaki oyunda elinizle hangi şekli yapmak istiyorsanız, programda da o resmin üzerine tıklayacaksınız. Program da kalan iki seçenek arasında rastgele bir seçim yapacak. Yukarıdaki kurallara göre eğer siz kazanırsanız skor tabelasında sizin hanenize bir sayı, kaybederseniz programın hanesine bir sayı eklenecek.

Çalışması için bilgisyarınızda .net Framework 2.0 veya üzeri kurulu olmalıdır.

Çalıştırılabilir dosyaya buradan, kodlara da buradan erişebilirsiniz.

İlgili olabilecek yazılar:

Java %100 Nesne Yönelimli Bir Programlama Dili Midir?
Windows Phone 7 :: Telefon Araması Yapabilme
C# .Net :: Email Regex
C# Yapar Da Java Yapamaz Mı?
Değişken Adında Türkçe Karakter Kullanımı [C#]


Taş Makas Kağıt [C#]” yazısına 4 yorum yapılmış.

  1. İşte az kişinin aklına gelebilecek bir fikir daha. Çocukluğumuzun o güzel oyunlarını dijital ortama aktarmak. Fikir, görsellik, arayüz çok güzel. Devamını bekliyoruz. Kolay gelsin :)

Comments are closed.